Performans ve Proje ödevi

Proje ve performans ödevi; Geleneksel Türk Gölge Oyunu Karagöz ile ilgili proje ödevi olan öğrenciler zaman zaman E-Posta atıp benden yardım istiyorlar. Bu sayfada karagöz konulu proje ödevi konusunda sizlere bazı ipuçları vermeye çalışacağım. Tabii ki sizlere hazır ödev sunmayacağım (zira bazı sitelerde böyle şeyler gördüm, eğer hazır bir ödevi alıp proje ödevi diye verirseniz belki geçerli not alırsınız ama o konu hakkında hiç bir şey öğrenemezsiniz, proje ödevi sizlere konuyu öğrenmeniz için verilir).

Karagöz konusu ile ilgili proje ödevi aldığınızda her şeyden önce Karagöz oyunlarının tarihini, tekniğini ve tiplemeleri öğrenmeniz gerekir, bu konuyla ilgili her türlü bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Elbette ki proje ödevi sadece teorik bilgileri öğrenmekle bitmiyor, sınıfınızda bir de Karagöz gösterisi yapmanız gerekiyor. Bunun için de bir Karagöz perdesi yapmanız gerekir. (Merak etmeyin, sayfanın en altında tüm bu konularla ilgili linkleri vereceğim) Perdenizi hazırladıktan sonra tabii ki tasvirler (Karagöz figürlerine tasvir adı verilir) gereklidir.

Karagöz konulu proje ödevi için gerekli teorik bilgileri öğrendiniz, tasvirlerinizi hazırladınız, perdenizi de yaptınız, şimdi sıra geldi oyunu nasıl yazacağınıza ve nasıl oynatacağınıza. Bir karagöz oyunu yazabilmek ve oynatabilmek için Karagöz oyununda rol alan tiplemelerin karakteristik özelliklerini bilmeniz gerekir, şöyle bir örnek vereyim; Karagöz saf bir adamdır, aklından geçeni olduğu gibi söyler, patavatsızdır ama her zaman doğruyu söyler. Hacıvat ise çıkarcı bir insandır, Karagöz’ü kullanarak çıkar sağlamaya çalışır. Yani iki tipleme arasında bir zıtlık söz konusudur, zaten mizah da bu zıtlıktan çıkar. Karagöz oyunlarında kullanılan belli başlı tipler hakkında gerekli bilgileri Tipler sayfamızda bulabilirsiniz.

Şimdi altı adet tiplemenin (Karagöz, Hacıvat, Zenne, Çelebi, beberuhi ve Tuzsuz Deli Bekir) yer aldığı bir oyun tasarlayalım.

Çelebi bir yere seyahat edecektir, Hacıvat’a gelerek üzerindeki altınları emanet etmek ister, Hacıvat ise bunu kabul etmez ve Çelebi’ye karagöz’ün güvenilir bir insan olduğunu söyler ve Karagöz’e gönderir. Karagöz gelir, Çelebi altınları Karagöz’e emanet eder. Daha sonra geri gelir ve altınları almak ister. O sırada Hacıvat, Karagöz’e altınları çelebi’ye geri vermemesini, daha sonra altınları aralarında paylaşmayı önerir. Karagöz kabul etmez ama Hacıvat onu ikna eder. Çelebi Karagöz’e gelerek altınlarını ister, Çelebi “Altınlarımı ver” dediğinde karagöz “Ham hum” der, “Altınlarımı istiyorum” dediğinde “şaralop” der, böylece hamhum şaralop diyerek Çelebiyi kovar. Hacıvat gelir ve altınların yarısını ister, Karagöz Hacıvat’a da hamhum şaralop der onu da kovar. Zenne gelir ve Karagöz’e kardeşinin altınlarını vermesini söyler, karagöz ona da hamhum şaralop yapar. Sonra Beberuhi gelip Karagöz’e amcasının altınlarını vermesini söyler. Karagöz onu da aynı yöntemle kovar. En sonunda Tuzsuz Deli Bekir gelerek Karagöz’e “Sen hiç utanmıyor musun, insan dediğin alın teri dökmeden, çalışmadan böyle akavere dalavere ile başkalarının parasını çalar mı” diyerek azarlar. Sonunda Karagöz altınları verir, Hacıvat’ı çağırarak ona dürüstlüğün ve sözünde durmanın ne kadar önemli olduğu yolunda öğütler verir.

Tabii ki ben oyunun sadece ana hatlarını yazdım, siz bu oyunu daha da zenginleştirebilirsiniz. Yukarıda yazdığım gibi iyi bir şekilde hazırlanabilirseniz bu proje ödevi size tam yüz puan getirebilir. Yaptığınız Karagöz konulu performans ödevi sunumlarınızın fotoğraflarını gönderirseniz sitemizde yayınlayabiliriz.

Karagöz konulu proje ödevi için gerekli tasvirleri (figürleri) satın alabileceğiniz sayfanın linki:
Buraya tıklayarak tasvirleri satın alabilirsiniz

Önemli bir hatırlatma; Yaptığınız proje ödevi bittikten sonra karagöz hacıvat figürlerinizi ve perdenizi lütfen bir kenara bırakmayın, akşamları ailenize ve arkadaşlarınıza karagöz oynatarak çok keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz:)

3 replies on “Performans ve Proje ödevi”

    • Karagöz perdesinin temeli bir dikdörtgen kasnak ve bu kasnağa gerilmiş bezdir. Çıtalardan bir kasnak yaparak bu kasnağın yere 90 derecelik açıda ayakta durmasını sağlamanız ve bu kasnağa bir bez germeniz yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir