Tuzsuz Deli Bekir

Tuzsuz

İki farklı Tuzsuz Deli Bekir (Emin Şenyer yapımı)
(Bu sayfaya tıklanabilir link vermek kaydıyla sitelerinizde kullanabilirsiniz)
Tuzsuz Deli Bekir

 Tuzsuz deli bekir in elinde içki şişesi, bir elinde tabanca ya da kama vardır. Mahallenin kabadayısıdır , belalı bir adamdır. Olayların karmaşıklaştığı anda gelip kaba kuvvetle olayı çözer. Suçluları cezalandıracağından söz eder ama olayın sonunda hep bağışlar ve bir daha yaparsan fena olur haaa diye tehditler yağdırmayı da unutmaz.
“Tuzsuz Deli Bekir tipinin perdeye ne zaman çıkarılmaya başlandığı bilinmemekle beraber bu tarihin 16. yüzyıl sonları olduğu tahmin edilmektedir. Evliya Çelebi, Hamam oyununu anlatırken “Gazi Boşnak” adlı bir zorbadan da bahseder. Bu kimsenin sonradan Tuzsuz Deli Bekir adını alması muhtemeldir.” (Uğur Göktaş, Dünkü Karagöz, Akademi Kitabevi – 1992, sayfa 64).
Osmanlı tarihindeki ünlü sarhoşlardan olan Bekri Mustafa’nın zamanla karagöz perdesine Tuzsuz Deli Bekir olarak yansıtıldığını söyleyenler de vardır ancak bu düşünce de bilimsel verilerle kanıtlanamamaktadır. Karagöz’ün klasik oyunlarından Meyhane oyununda hem Bekri Mustafa hem de Tuzsuz Deli Bekir vardır, bu da bize ikisinin aynı kişi olmadıklarını düşündürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir