Tayland karagöz gösterilerimiz

Karagöz ekibi olarak 10 – 13 Şubat 2011 tarihleri arasında Tayland’ın Patthalung şehrinde yapılan Patthalung World Musiq & Shadow Festival ve 16 – 20 Şubat 2011 tarihleri arasında ise Tayland’ın başkenti olan Bangkok’da yapılan 6th Annual Rhythm of The Earth Festival‘e katıldık. Her iki festivalde de dünyanın pek çok ülkesinden gelen çok sayıda müzik grubunun yanı sıra Tayland gölge oyunu sanatçıları, Malezya gölge oyunu sanatçıları, Hint gölge oyunu sanatçıları ve Türk gölge oyunu temsilcisi olarak bizler katıldık. Gösterilerimiz büyük bir beğeni ile izlendi, kültürümüzü Tayland festivallerinde başarı ile temsil etmenin sevincini yaşıyoruz.


Tayland Gölge Oyunları festivalinde Gösterimiz

Tayland gölge oyununun iki farklı çeşidi var, Nang Yai ve Nang Talung, Nang Yai tasvirlerle dans eden sanatçılar tarafından oynanıyor ve kalabalık bir grup, Nang Talung ise bizde de olduğu gibi tek bir sanatçı tarafından oynatılıyor, arka planda ise 7 – 8 kişiden oluşan bir müzik grubu var. Sanatçı daha çok dinsel öykülerden oluşan bir gösteri yapıyor. Tasvirler deriden yapılıyor fakat karagözde olduğu gibi hareketli tasvirler değil, sadece bir kolu oynuyor ve Karagözde olduğu gibi her bir tip için farklı ses kullanılmıyor, bütün tipler aynı ses tonu ile seslendiriliyor. Malezya gölge oyunu da hemen hemen Tayland gölge oyunu ile aynı yapıya sahip. Hint gölge oyunu ise bir çok kişi tarafından oynatılıyor ve seslendiriliyor, Hintliler ışık kaynağı olarak mum ışığını tercih ediyorlar ve anlattıkları öyküler Mahabarata, Ramayana gibi dinsel öğelerden oluşuyor.

 Tayland halkı dünyada görebileceğiniz en kibar ve misafirperver halk. Tayland’lılar için üzüntü ya da hüzün gibi bir mevhum söz konusu değil, her zaman gülümsüyorlar ve etrafa mutlulluk saçıyorlar. Ancak ne yazık ki Tayland mutfağı için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim, çok farklı bir yemek kültürleri var ve bize pek uygun değil. Tayland’da aç kalmak istemiyorsanız yanınızda zeytin, peynir ve ekmek götürmenizde fayda var.

Tayland Festival Açılışı
Patthalung World Musiq & Shadow Festival Açılış Töreni

Patthalung Tayland
Patthalung Gösterimiz, Tayland

Tayland Bangkok
Bangkok Gösterimiz, Tayland

Tayland Bangkok

Tayland Bangkok
Bangkok Gösterimiz, Tayland

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir