1997 Yılında Çocuk Vakfı bünyesinde düzenlenen Karagöz kursu

 Bugün, benim de kursiyer olarak katıldığım 1997 yılında Çocuk Vakfında düzenlenen Karagöz kursu hakkında bir yazı okudum. Bir konuyu düzeltmek istedim. Yazıda Alpay, Hasan Hüseyin, Ramiz ve Ben (Emin Şenyer)’in bu kurs sonucunda Karagözcü olduğumuz yazıyordu. Bu tamamen yanlış bir bilgidir.

 Kurstan önce de Alpay, Hasan Hüseyin ve Ramiz profesyonel olarak karagözcülük yapıyorlardı, Alpay, İhsan Dizdar’ın yardağıydı, kendisi de müstakil olarak gösteriler yapıyordu. Hasan Hüseyin, İstanbul Şehir Tiyatrolarında Karagöz oynatıyordu, Ramiz ise Tacettin Diker’in yardağıydı. Çocuk Vakfı tarafından düzenlenen kursa katılmalarının tek nedeni Milli Eğitim tarafından verilecek olan sertifikayı almaktı.

 Yani bu kişiler Karagöz sanatını Çocuk Vakfında öğrenmediler, daha önceden profesyonelce karagözcülük yapıyorlardı.

 Daha önceden Karagöz sanatı ile hiçbir ilgisi olmadığı halde 1997 yılı Kasım ayında başlayıp 1998 yılı Mayıs ayında sona eren Karagöz Kursu’na katılan ve hâlen Karagözcülük yapan tek kişi benim (Emin Şenyer). Ancak benim karagözcü olmam o kursta verilen (verilmemeye çalışılan) (Verilmemeye çalışılan, kursta iki eğitmen vardı, biri Tacettin Diker diğeri ise Orhan Kurt, ikisi de yeni sanatçılar çıkmasını istemiyorlardı. Bu yüzden öğretiyormuş gibi yapıp öğretmeme konusunda son derece başarılılardı.) eğitim ile hiçbir ilgisi yoktur. Ben kurs bittikten sonra ustam Metin Özlen’in bana yardaklık teklif etmesi ile ustam Metin Özlen ile yıllarca birlikte çalıştım ve ustamın sayesinde karagözcü oldum. Çocuk Vakfı benim Metin Özlen ile tanışmama vesile oldu, bu yüzden kendilerine müteşekkirim. Ancak o kurstan karagözcü çıkmadı. Bunun dışında söylenenler yanlıştır.

Bu yazdıklarımda bir yanlışlık olduğunu düşünen varsa lütfen yorum olarak sayfaya yazsın. Yanlışı düzeltmeye ve özür dilemeye her zaman hazırım.

İcazetname

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir