Karagöz Hacıvat gölge oyunu seti

Karagöz Hacıvat gölge oyunu seti

Karagöz Hacıvat gölge oyunu seti

MEB’in 2019/08 tarihli “TEMEL EĞİTİM KURUMLARINDA KURULACAK OLAN DRAMA VE ELEŞTİREL DÜŞÜNCE ATÖLYELERİNE AİT DONATIM MALZEMELERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ”‘nde Karagöz Hacıvat oyun karakterleri satın alınması ile ilgili bir madde var. Amaç ilkokul ve ortaokul öğrencilerine kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olan Gölge Oyunu Karagöz Hacıvat’ın daha iyi tanıtılmasıdır tabii ki. Şartnamede “Karagöz, Hacivat, Karagöz ve Hacivat evleri, Zenne, Tuzcu Deli Bekir, Laz, Beberuhi karakterleri olacaktır. Karakterler en az 25 cm ve sopalarla hareket ettirilebilir özellikte olacaktır” ibaresi var, sitemizde satışını yaptığımız Karagöz Hacıvat Gölge Oyunu seti tam olarak bu şartları taşımaktadır ancak metinde gözden kaçan iki küçük ayrıntıyı düzeltmemiz lazım, birincisi Tuzcu Deli Bekir değil Tuzsuz Deli Bekir olması gerekir, ikincisi ise Beberuhi tiplemesinin diğerlerine göre daha kısa olması gerektiğidir, sitemizde satışını yaptığımız tasvirler 25 cm civarındadır ama Beberuhi 21 cm’dir, çünkü öyle olması gerekmektedir, adı üstünde BEBE ruhi.
Tasvirler şartnamede belirtildiği gibi sopalar ile oynatılmaktadır. Tasvirlerin (figürlerin) hareket kabiliyeti prfosyonel tasvirler ile aynıdır, görüntü kalitesi de profesyonel tasvirler gibidir.

Tasvirler T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Karagöz sanatçısı Emin Şenyer tarafından üretilmektedir. Karagöz Hacıvat Gölge Oyunu Seti hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için https://www.karagoz.net/karagoz_kuklalari.htm sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Karagöz Hacıvat gölge oyunu seti şartnamesi

MEB satın alma şartnamesi

Şartnameyi indirebileceğiniz web sitesi (Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü web sitesi)

One reply

  1. Şule Yıldızoğlu dedi ki:

    Merhaba. Konu ile ilgili detaylı bilgi edinmek istiyorum. Bilgi alabilir miyim ? Kuklalar ve perdesi dahil tam takım olarak edinmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir