Okullarda tiyatro gösterileri

Okullarda tiyatro gösterileri yapan pek çok tiyatro, sihirbaz, sinema vs gibi gruplar gibi biz de bir kaç yıldır okullarda karagöz gösterileri yapıyoruz. Ancak biz bazı diğer tiyatro grupları gibi okul okul gezip “sizin okulunuzda gösteri yapalım” diye teklif götürmüyoruz. Sadece davet edildiğimiz okullara gidip gösteri yapıyoruz. Genellikle öğretmenler, hatta bazen veliler vasıtası ile gittiğimiz okullar bile oldu, şöyle ki; veli bizi arayıp davet etsek gelir misiniz diye sorup bizden oluru alınca durumu çocuğunun öğretmenine açıyor, öğretmen de okul yönetimine bildiriyor, yönetimin bizimle iletişime geçmesi durumunda da gerekli izinler alınarak gösteri gerçekleşiyor. Eğer okulunuza gelip gösteri yapmamızı isterseniz bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir, elbette ki davet edilir edilmez hemen ertesi günü gelip gösteri yapamıyoruz. Bunun prosedürü var. Eğer İstanbul’da iseniz zaten pek çok ilçe için iznimiz vardır, zaten bir ilçede tek bir okulda gösteri yapılacaksa ilçe milli eğitimden izin almaya gerek kalmadan okul müdürünün inisiyatifi ile gösteri gerçekleştirilebiliyor. Eğer İstanbul dışında bir şehirde iseniz gerekli izinler için başvuruları biz yapıyoruz. Okullarda yapılacak gösteriler için mevzuat şöyledir: Madde 25 — ( Değişik: 12.8.2005/25904 RG ) Okullarda, Türk Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda öğrencilerin gelişim düzeylerine uygun ve güzel sanatlara ilgi duymalarını sağlayan çeşitli gösteri, seminer, konferans, panel ve benzeri etkinlikler düzenlenir. Bununla ilgili aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulur. a) Resmî ve özel kuruluşlarca hazırlanan film, tiyatro, konser ve diğer sanatsal gösteriler, sadece bir okulda gösterilmesi hâlinde okul müdürlüğünce; birden fazla okulda gösterilmesi hâlinde ise il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince alan öğretmenleri, varsa rehber öğretmen, psikolog ve sanat eleştirmeninden oluşturulan komisyonca incelenir. İzlenmesinde sakınca olmadığına ilişkin rapor, il/ilçe millî eğitim müdürünce onaylanır ve söz konusu etkinlikler, gösterilmek istenen okul müdürlüklerinin sorumluluğunda gerçekleştirilir.

Bazı okullarda yaptığımız gösteriler ve seyircilerimiz

Bazı okullarda yaptığımız gösteriler ve seyircilerimiz

karagoz_gosterisi salih_nafiz_tuzun

Kültür bakanlığı Tanıtım Kartı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarafından Verilen Karagöz Sanatçısı Kartı

Yazılı basında çıkan röportajlar için lütfen buraya tıklayınız. Aşağıda bazı televizyon kanallarının yaptığı Emin Şenyer belgesellerini seyredebilirsiniz.


Güney Kore EBS Televizyonunda Yayınlanan Belgeselimiz (Kültür Sanat Kanalı)


Fransız ARTE Tv kanalında Yayınlanan Belgeselimiz

Summary
Review Date
Reviewed Item
Okullarda tiyatro gösterileri
Author Rating
51star1star1star1star1star

6 replies on “Okullarda tiyatro gösterileri”

 1. Zeynep Durak dedi ki:

  Merhabalar Sayın Şenyer,
  Size Brüksel’den yazıyorum. Sitenizde çalışmalarınızı gördüm, Arte’de sizi izledim, sizi tebrik ederim. Gurur duydum. Sağolunuz, varolunuz. Biz 10 anne toplanıp çocuklarımız için Atatürk’ün armağanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlama şenliği düzenliyoruz. Bu yıl Karagöz-Hacıvat oyunu oynatalım dedik. Orijinal diyaloga yakın 3-10 yaş grubuna uygun Karagöz oyunu tavsiyeniz olabilir mi? Saygılar

  • Emin Şenyer dedi ki:

   Merhabalar Zeynep Hanım

   Kültür Bakanlığının çocuklara yönelik hazırlamış olduğu kulturcocuk.gov.tr sitesinden çocuklara uygun metinler bulabilirsiniz.

   Selamlar
   Emin Şenyer

 2. Mehtap dedi ki:

  Merhaba okulumuzda tiyatro haftası kapsamında çocukların Türk tiyatrosunu tanımaları açısından bir etkinlik yapmak istiyorum.Sizinle iletişime geçip davet ettiğimiz takdirde geri dönüş yapabileceğinizi yazmışsınız.Herhangi bir iletişim numarası bulamadım.

 3. Galip Ünver dedi ki:

  Merhaba, Erzurum Horasan’dan sizlere yazıyorum. Sizleri okulumuza davet edip gençlere Karagöz Hacivat’ı daha iyi tanıtmak istiyoruz. Eğer misafirimiz olmayı kabul ederseniz bizleri çok mutlu edersiniz.

 4. Büşra AKKAŞ ŞAHİN dedi ki:

  Merhabalar. Düzce’de sınıf öğretmeni olarak görev yapıyorum. Tiyatro günü kapsamında sizleri okulumuzda görmek bizleri onurlandiracaktir. Hem karagöz Hacivat i tanıyıp hem de bu günün önemini bir kez daha hatırlama fırsatı bulacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir