İstanbul anaokulu gösterileri

Zaman zaman (özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerdeki) anaokullarından da karagöz gösterileri için davet alıyoruz. Karagöz sanatı her yaşa hitap edebilen bir sanat olduğu için elbette ki bu davetleri geri çevirmiyoruz. Aslında anaokulu çağındaki çocuklarımıza bu gösterileri yapmak Karagöz sanatımızın gelecek kuşaklar tarafından bilinmesi için çok önemli. Zira gösteri yapmaya gittiğimiz bazı anaokullarında çocuklara batı kültürünün ürünü olan bazı hayal kahramanlarının giysilerinin giydirildiğini gördük, çizgi filmlerinin izletildiğini gördük. Çocuklarımızın kendi kültürümüzle yetiştirilmeleri çok önemli. Yurtdışına bir çok defa çıkmış bir insan olarak kesinlikle söyleyebilirim ki bizim kültürümüz hiç bir ulusta yok ve biz bu kültürü yaşatmalıyız, bunun için de yeni yetişen kuşaklara aktarmalıyız. Bazen, gerek anaokulu öğretmenleri olsun gerekse anne babalar olsun çocukların batı kaynaklı çizgi filmleri daha çok sevdiklerini söylüyorlar. Ancak bilindiği gibi batı tarzı çizgi filmleri seyreden bazı çocuklar kendilerini o kahramanlarla özdeşleştirip balkonlardan aşağıya atladılar. Çocukların psikololojileri bozuldu.

Eğer çocuklarımıza kendi kültürümüzün birer parçası olan Karagöz, Keloğlan, Nasreddin Hoca gibi kahramanlarımızı doğru bir şekilde sunabilirsek emin olunuz ki çocuklar bu kahramanları daha çok seviyorlar.

Anaokulu çağındaki çocuklar kendilerine ne sunulursa onu alırlar, yetişkin insan gibi olayları kendi mantık süzgecinden geçiremezler. Bu yüzden çok dikkatli olunması gerekir.

İşte yakın zamanda Karagöz gösterisi yaptığımız İstanbul anaokulları.

İzci Anaokulu
İzci Anaokulu Sarıyer, İstanbul

Alkev Anaokulu Hadımköy, İstanbul
Sevgi Çiçeği Anaokulu Florya, İstanbul
Kırmızı Kayık Anaokulu Florya, İstanbul
Zeyno Anaokulu İstanbul
Cıvıltı Anaokulu İstanbul
Yasemin Yuva İstanbul
Elif Abla İstanbul
Halide Edip Adıvar Anaokulu İstanbul
Ataşehir Anaokulu İstanbul
Parlayan Yıldız İstanbul
Gülay Çocuk Yuvası İstanbul
Gazeteciler İlköğretim Okulu Ana Sınıfı
Doğa Anaokulu İstanbul
Aydede Anaokulu İstanbul
Küçük Şeyler Anaokulları (Bahçeşehir)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir