Yardak

Yardak, Karagöz oynatan Hayâlî’nin yardımcısına verilen isimdir. Hayâlî’nin çırağıdır, çırak kelimesi ile eş anlamlı düşünebilirsiniz, yardak zaman içinde sanatı ustasından öğrenir ve zamanı gelince yine ustası tarafından Hayâlî olarak ilan edilir. Ben de uzun yıllar önce ustam Metin Özlen’in yanında yardak olarak çalışmaya başladım ve bir gün TRT’nin yaptığı bir belgeselde röportajı yapan kişi ustama “Yetiştirdiğiniz kimse var mı” diye sorunca “Evet, Emin Beyi yetiştirdim, çok güzel tasvir yapar, eskiden deriyi bu kadar güzel işleyenlere saraç denirdi, ben de ona Saraç Emin mahlasını verdim, onun adı bundan sonra Hayâlî Saraç Emin” dedi ve beni usta ilan etti. Günümüzde ne yazık ki bir ustadan feyz almamış, hatta bir usta ile sohbet etmemiş kişiler bile kendilerini Hayâlî ilan edebiliyorlar.

Bu arada, mesafeler nedeniyle bir arada bulunamasak da Karagöz tasvir yapım ve oynatım konusunda benim uzaktan yardımcı olduğum arkadaşlarım var ve hepsi de çok başarılılar.

Yardak
Ustam Hayâlî Metin Özlen ve bendeniz yardak Emin Şenyer, İstanbul, Beyazıt Devlet Kütüphanesi, bir gösteri öncesi, TRT kaydı için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir