Karagöz perdesi nasıl yapılır

Karagöz perdesinin mantığı, yerden yaklaşık 1 metre veya biraz daha fazla yüksekte beyaz perdeden yapılmış bir ekrandır. Videosunu gördüğünüz perdenin ana yapısı yaklaşık 1.5 metre eninde ve 2 metre yüksekliğindedir, ayna bölümü ise 1 metre yükseklik ve 1,5 metre genişliktir (rakamlar yaklaşık, yuvarlanmış rakamlardır, biraz eksik biraz fazla farketmez). Beyaz perdeden yapılan bu ekranın arkasına bir ışık kaynağı konur ve deriden yapılmış tasvirler oynatılır. Aşağıda izleyeceğiniz video benim yaklaşık 25 yıl kullandığım perdedir. Ustam Metin Özlen ile birlikte bu perdede yüzlerce oyun oynattık, onun haricinde ben de bireysel olarak yüzlerce oyun oynattım. Karagöz perdesinde dikkat edilmesi gereken bir husus perde yüksekliğinin herkesin kendi boyuna göre ayarlanmasıdır. Örneğin ben 1.76 boyundayım, perdedeki peş tahtasının hizası benim göbek hizamdır, diyelim ki boyu 1.90 olan biri benim perdemde Karagöz oynatmak istese eğilerek oynatmak zorunda kalır, bu da bir süre sonra çok yorgunluk vermeye başlar, veya boyu 1.60 olan birisi oynatmak istese kollarını yukarı kaldırarak oynatması gerekir, bu da çok yorucu olur ve bir süre sonra yorgunluktan oynatamaz. Metin Bey benden yaklaşık 10 cm kadar daha kısa boyludur, bu yüzden bu perdede Karagöz oynatırken ayağının altına boyunu biraz yükseltecek bir tahta vs isterdi. Beyaz perde olan kısımda kullanılacak olan kumaş patiskadır. Patiskanın çok kaliteli olanları çok sık dokunduğu için karagöz perdesine uygun değildir, çok kalitesiz olanları da çok seyrek dokunduğu için uygun değildir, orta kalitede bir patiska kumaşı en ideal seçimdir. Bazı internet sitelerinde Mermerşahi’den yapıldığını okumuştum, mermerşahi çok çok incedir, dolayısıyla arkada oynatan kişi görünür, o yüzden mermerşahi olmaz.
Karagöz perdesinin olmazsa olmazı taşınabilir olmasıdır, zira Karagöz sanatı seyyar bir sanattır, seyirci Karagöz’e gitmez Karagöz seyirciye gider. Geleneksel sanatlarda geleneğe uyulması gerektiğini düşünenlerdenim ben.

One reply

  1. Teşekkürler ama perdeyi yaparken kullanacağımız malzeme nedir? Onu açıklamamışsınız. Videonun sonunda da oynatmadı. Daha doğrusu ön kısmı göstermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir