Çocuklarda televizyon bağımlılığı

Televizyon bağımlılığı sadece çocukların değil yetişkinlerin de en önemli sorunlarından bir tanesi, fakat bu durumun bir sorun oluşturduğunun farkında olan insan sayısı çok fazla değil. Televizyon bağımlılığı tıpkı diğer bağımlılıklar gibi önemli bir sorundur. Bu yüzden çocukların televizyon karşısında geçirdikleri pasif zamanın azaltılması, bunun yerine hayata aktif olarak katılabilecekleri ortamlar sağlamak çocuğumuzun gelişimi açısından son derece önemlidir.
Televizyon bağımlılığı, insanların kendilerini mutlu ve rahat hissettiği bir durum olması nedeniyle insanın yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. Bağımlılığa neden olan önemli etkenlerden birisi de boş vakitlerin etkili ve verimli bir şekilde doldurulamamasıdır. Çocuklarımızın televizyon karşısından geçirdikleri zamanın uyku hariç olmak üzere diğer her şeyden daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Tabii ki bu durum yetişkinler açısından da hiç de iç açıcı bir düzeyde değildir.

Hayatımızda televizyonun ağırlığını azaltalım, çocuğumuzun daha etkili bir insan olmasının yolunu açalım.

Zaman zaman bizimle telefon ya da E-Posta yoluyla iletişim kuran kişiler, evlerinde amatörce karagöz oynatmak istediklerini, belki bu yolla çocuklarını televizyondan uzaklaştırabileceklerini düşündüklerini bize defalarca söylemişler ve bu düşüncelerini hayata geçirdikten sonra da sonucu bizimle paylaşan insanlar, çocuklarının ve tabii ki tüm aile bireylerinin televizyon karşısında geçirdikleri zamanın çok azaldığını ifade etmişlerdir. Hatta bir defasında yaşlıca bir bey torununun konuşma zamanı geldiği halde konuşmaya başlamadığını, evde basit amatör bir karagöz sahnesi kurduğunu, torununun Karagöz Hacıvat’ı eline alarak konuşturmaya çalıştığını, böylece konuşmaya başladığını söylemiştir.
Geniş toplum kitleleri tarafından pek bilinmese de gölge oyunumuz karagöz aynı zamanda çok önemli bir eğitim aracıdır, çocuklarımız karagöz perdesinin arkasına geçip iki kahramanı seslendirme oynatma çalışmaları esnasında sosyal iletişimleri ve hayal kurma becerileri gelişir, kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri bir ortamda olduklarından özgüvenleri gelişir.

Çocuklarda Televizyon Bağımlılığına En İyi Çare Evinizde Karagöz Hacıvat Sahnesi Kurmak.
Televizyon bağımlılığı için ilaç, karagöz

Ailesi ile birlikte atölyemize gelen Bora Karagöz Oynatırken

Televizyon bağımlılığı için ilaç, karagöz

Ailesi ile birlikte atölyemize gelen Muhammed Emin Karagöz Oynatırken

Summary
Review Date
Reviewed Item
Çocuklarda televizyon bağımlılığı
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir