11 Ekim 2016 Salı Günü Erdek Reşit Mazhar Ertüzün Anaokulundayız
Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Kapsamında 19 Ekim Çarşamba Saat 11.00 da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu Sahnesindeyiz.
20 Ekim 2016 Perşembe Günü İstanbul Güngören Güneşlitepe İlkokulundayız
31 Ekim Pazartesi Uşak Mehmet Sadık Boz İlkokulundayız
8 Kasım - 14 Kasım arası Seul Ulusal Müzesindeyiz, Seul - Güney Kore
17 Kasım 2016 Perşembe günü Bandırma Cumhuriyet İlkokulundayız
30 Kasım, 1 ve 2 Aralık Nusaybin Belediyesi Mitanni Kültür Merkezindeyiz
15 - 16 Aralık tarihlerinde Yusufeli'deyiz (Artvin)
20 Aralık Salı günü Burdur Özboyacı İlkokulundayız
18 Ocak Çarşamba Günü OMÜ Vakfı Kolejindeyiz
19 Ocak Perşembe Günü Samsun Sınav Kolejindeyiz

Tayland karagöz gösterilerimiz

Karagöz ekibi olarak 10 – 13 Şubat 2011 tarihleri arasında Tayland’ın Patthalung şehrinde yapılan Patthalung World Musiq & Shadow Festival ve 16 – 20 Şubat 2011 tarihleri arasında ise Tayland’ın başkenti olan Bangkok’da yapılan 6th Annual Rhythm of The Earth Festival‘e katıldık. Her iki festivalde de dünyanın pek çok ülkesinden gelen çok sayıda müzik grubunun yanı sıra Tayland gölge oyunu sanatçıları, Malezya gölge oyunu sanatçıları, Hint gölge oyunu sanatçıları ve Türk gölge oyunu temsilcisi olarak bizler katıldık. Gösterilerimiz büyük bir beğeni ile izlendi, kültürümüzü Tayland festivallerinde başarı ile temsil etmenin sevincini yaşıyoruz.


Tayland Gölge Oyunları festivalinde Gösterimiz

Tayland gölge oyunu bizde de olduğu gibi tek bir sanatçı tarafından oynatılıyor, arka planda ise 7 – 8 kişiden oluşan bir müzik grubu var. Sanatçı daha çok dinsel öykülerden oluşan bir gösteri yapıyor. Tasvirler deriden yapılıyor fakat karagözde olduğu gibi hareketli tasvirler değil, sadece bir kolu oynuyor ve Karagözde olduğu gibi her bir tip için farklı ses kullanılmıyor, bütün tipler aynı ses tonu ile seslendiriliyor. Malezya gölge oyunu da hemen hemen Tayland gölge oyunu ile aynı yapıya sahip. Hint gölge oyunu ise bir çok kişi tarafından oynatılıyor ve seslendiriliyor, Hintliler ışık kaynağı olarak mum ışığını tercih ediyorlar ve anlattıkları öyküler Mahabarata, Ramayana gibi dinsel öğelerden oluşuyor.

 Tayland halkı dünyada görebileceğiniz en kibar ve misafirperver halk. Tayland’lılar için üzüntü ya da hüzün gibi bir mevhum söz konusu değil, her zaman gülümsüyorlar ve etrafa mutlulluk saçıyorlar. Ancak ne yazık ki Tayland mutfağı için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim, çok farklı bir yemek kültürleri var ve bize pek uygun değil. Tayland’da aç kalmak istemiyorsanız yanınızda zeytin, peynir ve ekmek götürmenizde fayda var.

Tayland Festival Açılışı
Patthalung World Musiq & Shadow Festival Açılış Töreni

Patthalung Tayland
Patthalung Gösterimiz, Tayland

Tayland Bangkok
Bangkok Gösterimiz, Tayland

Tayland Bangkok

Tayland Bangkok
Bangkok Gösterimiz, Tayland


Karahallı (Uşak) Kültür merkezi Gösterimiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir